تأثیر اینترنت بر اخبار واقعی در زمان های همه گیر

[ad_1]

عمل انتشار اخبار جعلی حتی امروز در همه گیرها ادامه دارد. سرعت انتشار اخبار دقیقه به دقیقه باعث می شود هیچ واقعیتی نداشته باشند ، برای ویرایش و اصلاح از فیلترها عبور نکنند. عدم انطباق با این زنجیره روزنامه نگاری ، اخبار کذب تحمیل می شود. اما به نظر می رسد این کار با اطلاعات کامل توسط خود رسانه ها ، عمدتاً بصورت آنلاین انجام می شود. زیرا تنها هدف آنها منحرف کردن علاقه از سیاست های تحریریه و دریافت هر چه بیشتر کلیک است.

از طرف دیگر ، خوانندگان چنین اخباری با ترس و اضطراب روبرو می شوند. در زمانی که همه ما در تلاش هستیم تا از رسانه ها بیاموزیم که در پیرامون این ویروس کشنده که همه دنیا را مسدود کرده است ، می گذرد. در بیشتر موارد ، اخباری را با عناوین پرمخاطب و دیگر محتوای بی کیفیت مشاهده می کنیم. ما اخبار مربوط به چگونگی درمان ویروس COVID-19 در خانه را بر اساس نسخه ای که واکنش های زیادی ایجاد کرده است به یاد می آوریم.

متأسفانه ، این تنها خبر در نوع خود نیست ، گزارش شده است که تاکنون حدود 2000 خبر از این دست در کوزوو منتشر شده است. و ایجاد این اخبار بدون منابع بر اطلاعات نادرست عمومی تأثیر می گذارد و ارزش اخبار واقعی روزنامه نگاری را از دست می دهد. بنابراین ، این س fromال از متخصصان حوزه روزنامه نگاری به عنوان دلیل پایداری مالی ضعیف این رسانه ها و دلیلی برای تأثیر سیاسی بر آنها ناشی می شود.

درن گرگوری ، استاد دانشکده روزنامه نگاری در دانشگاه پریشتینا ، گفت که اینترنت بدون شک همراه با نحوه ارائه اطلاعات ، جریان اطلاعات را تغییر داده است. به گفته وی ، “در مورد کوزوو ، به دلیل بالا بودن دسترسی به اینترنت ، تأثیر حتی بیشتر است. گرگوری گفت: 93٪ خانواده های کشور ما به اینترنت دسترسی دارند که این از متوسط ​​تمام کشورهای اطراف ما بیشتر است.

وی همچنین تأکید کرد که در پورتال های ما اخباری وجود دارد که به هیچ وجه بدون منبع است و بنابراین اخبار ارائه شده توسط عموم مردم از نظر گرگور اخباری است که استانداردهای حرفه ای را برآورده نمی کند ، از جمله اخبار بدون منبع یا فقط با ما می توانیم منبع را از طریق درگاه ها ببینیم گرگوری تأکید کرد. وی همچنین دلایلی را برای داشتن چنین اخباری نشان داد. از جمله این موارد وی بودجه ناپایدار و همچنین شرایط نامناسب کار را ذکر کرد. روزنامه نگاران

“دلیل چنین اخباری بی ثباتی مالی است. مدل عملکرد پورتال ها در کشور ما مبتنی بر بودجه پایدار نیست و پورتال هایی هستند که روزنامه نگاران را بدون قرارداد کاری و بدون شرایط لازم برای انجام وظیفه نگه می دارند. گرگوری گفت: “محتوای با کیفیت وقتی تعداد پورتال از نظر اقتصادی پایدار باشد تعداد بیشتری خواهد داشت ، بنابراین شرایط مساعدی برای حرفه ای سازی ایجاد می شود.”

رئیس انجمن روزنامه نگاران در کوزوو ، جنتیانا بگولی-پوستینا ، با تمام دلایل ذکر شده توسط سخنران گرگوری موافق است. به گفته وی ، “روزنامه نگاران در کوزوو ، عمدتا رسانه های آنلاین ، ماهیانه 200 یورو یا 300 یورو کار می کنند ، وقتی بدانیم بازار وحشی کوزوو از نظر روزنامه نگاری چیست ، مطمئناً باعث خجالتی بودن و نداشتن آنها می شود. استقلال. به همین دلیل است که فکر می کنم پایین بودن حقوق ، شرایط بد ، فقدان قرارداد کار ، عدم رسیدگی به پرونده های آنها در دادگستری باعث می شود که آنها تمایل ندارند در برابر هنجارهای روزنامه نگاری حرفه ای چمباتمه بزنند “، گفت: بگولی – پوستینا.

از طرف دیگر ، درن گرگوری ، مدرس ، دلایل دیگری نیز برای این موضوع بیان کرد. گرگوری گفت ، یکی از آنها سرعت انتشار اخبار بدون پیروی از قوانین اساسی اخبار واقعی است. به گفته وی ، پورتال ها در کوزوو هنوز در حال توسعه هستند و تا زمانی که تعدادی از پورتال ها را تثبیت نکنیم ، اخبار منتشر شده نمی توانند همیشه به نفع عموم باشند ، زیرا برای اینکه خواننده را نزدیک نگه داریم ، برخی از پورتال ها همچنان با کلیک کلیک می کنند “، گفت گرگوری.

در همین حال ، Abit Hodja ، کارشناس روزنامه نگاری و سخنران ، همه رسانه های آنلاین را خلاصه نکرده و گفته است که پورتال هایی برای تولید اخبار با کیفیت کار می کنند و برخی فقط برای گرفتن کلیک. “برخی از رسانه های آنلاین بسیار خوب هستند و دیگران نه. من اعتقاد ندارم که بتوانم این جنبه را خلاصه یا انتزاعی کنم. هوجا گفت: “پورتال هایی هستند که فقط برای کلیک فقط روی اخبار یا خبرهای نیمه متمرکز هستند ، در حالی که پورتال هایی با کیفیت بالا وجود دارند.” “دریافت اخبار از پورتال به پورتال دیگر اخلاقی است. این درگاه ها هم مخالفت رسانه های کوزوو هستند و هم افول رسانه های کوزوو. در این حالت ، آنها افت می کنند زیرا نه تنها اخبار را اشتباه می گیرند ، بلکه منابع را نقل نمی کنند ، خبر را تأیید نمی کنند و غیره. بنابراین ، این خبر از فیلترهای مناسب تحریریه ها عبور نمی کند. “

وی حتی قانون رسانه را راه حلی برای این موضوع نمی داند. – جو این موضوع توسط قانون قابل تنظیم نیست. خوجه گفت ، این یک قانون غیر دموکراتیک ، سانسور و صحنه روزنامه نگاری در کوزوو را بی اعتبار می کند. بخشی از اخبار دروغ نیز رسانه های منطقه و جهان است که بدون شک در دوره همه گیری مورد توجه قرار گرفت. اخبار جعلی ، عکس ها و فیلم ها در آلبانی منتشر شد. در حقیقت ، این دقیقاً در زمان انتشار اقدامات ریاضت اقتصادی علیه COVID-19 اتفاق افتاد. اخباری در مورد نحوه درمان ویروس کرونا در خانه ، مشابه آنچه در کوزوو اتفاق افتاد ، در آنجا منتشر شد. استفاده از سیر ، عسل پیاز و سایر مواد ، اخباری که مستقیماً بر وحشت و گمانه زنی های عمومی تأثیر می گذارد.

در همین حال ، در بوسنی و هرزگوین ، در صورت انتشار اطلاعاتی در شبکه های اجتماعی که می تواند باعث وحشت در طی یک بیماری همه گیر شود ، مجازات هایی اعمال شده است. که تهدید به محدود کردن کار روزنامه نگاران و آزادی بیان در سیستم عامل های رسانه های اجتماعی در این کشور است. برخی از اقدامات تنبیهی ، احكام یا تصمیمات مشابه در كشورهای دیگر اتخاذ شده است ، اما مقامات حقوق بشر شورای اروپا به شدت با آنها مخالفت می كنند.

چاپ دوستانه ، PDF و ایمیل

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *