بلومبرگ: نرخ بهره بیش از حد امسال ما را ترک نخواهد کرد

[ad_1]

بانک های مرکزی احتمالاً امسال را با سیاست های اضافی پولی شل خود سپری خواهند کرد ، اگرچه اقتصاد جهانی ممکن است از رکود سال گذشته فرار کند. پیش فرض این است که بانکداران مرکزی می خواهند قبل از در نظر گرفتن سیاست های پولی سخت تر ، از بهبود اقتصادی اقتصاد خود اطمینان حاصل کنند. عدم اطمینان بیشتر در مورد توسعه وضعیت همه گیر دلیل اصلی انتظار است. و حتی در صورت بازگشت تورم ، بانک های مرکزی احتمالاً سعی می کنند پشت این نرخ را ببینند. CNB به نظر می رسد یک استثنا clear واضح در این مورد است …

بنابراین ، طبق یک نظرسنجی سه ماهه سیاست پولی توسط بلومبرگ ، که 90 درصد اقتصاد جهانی را پوشش می دهد ، بعید است که نرخ بهره در سال جاری برای هیچ یک از بانک های بزرگ مرکزی در جهان غرب افزایش یابد. چین ، هند ، روسیه و مکزیک می توانند سرعت بیشتری را کاهش دهند. اعتقاد بر این است که فقط آرژانتین و نیجریه می توانند افزایش پیدا کنند.

Patria.cz از یک نظرسنجی سه ماهه از 23 بانک اصلی مرکزی در سراسر جهان ، موارد زیر را انتخاب کرد:

از کشورهای G7:

تغذیه شده

– سود فعلی وجوه فدرال: 0.25٪ (باند بالا)
– پیش بینی بلومبرگ برای پایان سال 2021: 0.25٪

بانک فدرال با عزم راسخ برای کمک به اقتصاد ایالات متحده در بهبود بیماری ویروسی کرونا ، وارد سال جدید می شود و سریع نمی تواند پای خود را از گاز خارج کند. رئیس جمهور جروم پاول می گوید که به لطف واکسن ها (که باید تا اواسط سال به طور گسترده در دسترس باشد) می تواند “نور انتهای تونل” را ببیند ، اما پشتیبانی پس گرفته نمی شود.

مقامات قبلاً اعلام كرده اند كه حداقل تا سال 2023 نرخ بهره را نزديك به صفر نگه مي دارند. آنها قول خريد اوراق قرضه با نرخ بهره ماهانه حداقل 120 ميليارد دلار تا “پيشرفت چشمگير بيشتر” به سمت اهداف تورم 2٪ و حداکثر اشتغال

به گفته بلومبرگ ، تلاش فدرال رزرو برای داشتن دیدگاه بهتر در مورد سیاست نرخ بهره و خرید دارایی نباید به عنوان مدرکی مبنی بر هدف گذاری بانک مرکزی برای قطع کمک ها تلقی شود. به این ترتیب ، فدرال رزرو در تلاش است تا از تکرار هیستری نازک سال 2013 جلوگیری کند. اقتصاد ایالات متحده امسال ، به ویژه در نیمه دوم ، با بهبودی جدی روبرو است. اما اقتصاد بلومبرگ پیش بینی نمی کند که تخفیف کمی قبل از سال آینده کاهش یابد.

ECB

– نرخ بهره فعلی: -0.5
– پیش بینی بلومبرگ برای پایان سال 2021: -0.5

در ماه دسامبر ، بانک مرکزی اروپا برنامه خرید اوراق قرضه اضطراری خود را به 1.85 تریلیون یورو افزایش داد و آن را تا مارس 2022 تمدید کرد. با این حال ، این افزایش در شورای حکومتی فقط به دلیل اعتراف رئیس جمهور کریستین لاگارد به مبلغ نیم تریلیون یورو دریافت شد لوله اگزوز باشد.

و در اینجا توسعه یک بیماری همه گیر بستگی دارد. علاوه بر این ، اقتصاددانان به دنبال نشانه هایی در مورد نتیجه بررسی استراتژیک فعلی هستند. در این مقاله تغییر هدف تورم و چگونگی گنجاندن خطرات آب و هوایی بحث می شود. نتیجه بعد از تعطیلات تابستانی انتظار می رود.

بلومبرگ انتظار دارد که خریدها در قدرتمندترین برنامه PEPP معرفی شده در طی همه گیری حداقل در پایان سال جاری با نرخ حدود 20 میلیارد یورو در ماه ادامه داشته باشد. بانک مرکزی اروپا به ارائه نقدینگی از طریق عملیات هدفمند خود برای تأمین مالی طولانی مدت ادامه خواهد داد ، جایی که نرخ بهره ممکن است به -1٪ کاهش یابد.

بانک مرکزی ژاپن

– نرخ بهره فعلی: -0.1
– پیش بینی بلومبرگ برای پایان سال 2021: -0.1

بانک ژاپن انگیزه های خود را سال گذشته اصلاح کرد و احتمالاً نرخ بهره را در سال جاری حفظ خواهد کرد. با این حال ، مایل است اقدامات خود را بررسی کند زیرا در تلاش است راه هایی برای کاهش عوارض جانبی و بهبود اثربخشی سیاست کنترل منحنی عملکرد خود را شناسایی کند. دستیابی به هدف تورم هرچه بیشتر زمان می برد. از این رو نیاز است که این چارچوب در طولانی مدت پایدارتر شود.

بزرگترین عدم اطمینان در اینجا مسیر همه گیری است. با توجه به واکسیناسیون پیش بینی شده در نیمه اول سال و بازیهای المپیک که در حال انجام است ، آیا این بانک می تواند اقدامات حمایتی خود را در حدود ماه سپتامبر کاهش دهد ، تحت نظارت دقیق قرار خواهد گرفت.

طبق گفته بلومبرگ ، بانک برای کنترل ریسک ها ، بانک باید پشتیبانی خود را از بخش شرکت ها حفظ کند. این احتمال را افزایش می دهد که افزایش موقت سقفهای خرید ETF و REIT را بیش از مارس 2021 ، هنگامی که مهلت فعلی منقضی می شود ، افزایش دهد.

بانک مرکزی انگلیس

– نرخ بهره رسمی فعلی: + 0.1٪
– پیش بینی بلومبرگ برای پایان سال 2021: + 0.1

فرماندار اندرو بیلی اصرار دارد که BoE زرادخانه خود را از جمله نرخ بهره پایین و توانایی تسریع یا گسترش برنامه خرید اوراق قرضه در زرادخانه خود دارد. وی می تواند اولین فرماندار BoE شود که نرخ بهره را قرمز می کند. بیشتر به اقتصاد انگلیس و سازگاری آن با زندگی خارج از اتحادیه اروپا بستگی دارد. خود بیلی با سنگینی رسوایی در دوره قبلی خود به عنوان رئیس تنظیم کننده مالی انگلیس وارد سال دوم دوره ریاست خود می شود. در ماه دسامبر ، بیلی به دلیل عدم حل به موقع مشکلات دفتر ، علناً عذرخواهی کرد.

به گفته بلومبرگ ، BoE در مورد پیش بینی با احتیاط خوش بینانه به نظر می رسد. او احتمالاً درصد ها را حفظ خواهد کرد ، اما احتمالاً درصد منفی را حداقل به طور رسمی به کیف خود منتقل می کند و نمره خود را برای نوار پایین کاهش می دهد.

بانک مرکزی کانادا

– نرخ بهره فعلی یک شبه: + 0.25٪
– پیش بینی بلومبرگ برای پایان سال 2021: + 0.25

تیف مک لم ، فرماندار BoC ، قول داده است تا زمان استفاده کامل از ظرفیت اضافی ، نرخ بهره فعلی را 0.25٪ حفظ کند. طبق آخرین پیش بینی های بانک ، این اتفاق فقط در سال 2023 خواهد افتاد. امسال کوهی از بدهی های دولت تنظیم می شود که بانک خریداری می کند. او ممکن است شروع به محدود کردن خریدهای خود کند. سال گذشته ، برنامه وی یکی از برنامه های تهاجمی تا کنون بود و این نگرانی را ایجاد کرد که BoC با سرعت فعلی خرید شروع به برهم زدن بازار اوراق قرضه کند. در صورت نیاز به مشوق های اضافی ، مکلم احتمالاً ابتدا به ابزارهای دیگری متوسل می شود – به عنوان مثال ، پس از کاهش بیشتر نرخ بهره یا بررسی منحنی عملکرد.

طبق گفته بلومبرگ ، BoC به احتمال زیاد خرید دارایی را در اواسط سال جاری کالیبره می کند ، به شرط آنکه شوک در بازار ایجاد نشود و واکسیناسیون ناامید کننده نباشد. اگر محرک های مالی رشد اقتصادی را بیش از پیش بینی های فعلی تا تابستان افزایش دهد ، حتی ممکن است بانک تغییر مدیریت خود را برای حفظ نرخ بهره در اواخر سال در نظر بگیرد. در حال حاضر او تا سال 2023 به آن اعتماد می کند.

از کشورهای BRICS:

بانک مرکزی چین

– نرخ بهره سالانه فعلی: + 3.85٪
– پیش بینی بلومبرگ برای پایان سال 2021: + 3.75٪

در پاسخ به همه گیری ، PBOC نرخ سود بانکی را به کمترین میزان کاهش داد. همچنین از ابزارهای کمی مانند کاهش مبلغی که بانک ها باید به عنوان ذخیره نگه دارند استفاده می شود. همچنین 1.8 تریلیون CNY در اختیار بانک های SME قرار داد. با این حال ، در مقایسه با سایر بانک های بزرگ مرکزی ، سرعت گسترش ترازنامه PBOC متوسط ​​بود. این بانک می تواند به عنوان تنظیم كننده سیستم بانكی تحت كنترل دولت ، به بانك ها دستور دهد كه وام را افزایش دهند و سود خود را فدا كنند تا هزینه تأمین مالی شركت را كاهش دهند. در نتیجه ، رشد اعتبار چین و نسبت بدهی به بدهی افزایش یافته است. با این حال ، اقتصاد چین سال گذشته به عنوان یکی از معدود اقتصادها رشد کرد و این بانک قبلاً گفته است که می خواهد توسعه اعتبار را امسال مطابق با رشد اقتصادی اسمی مطابقت دهد.

به گفته بلومبرگ ، PBOC آماده شروع پذیرش مشوق ها است. تمرکز احتمالاً تأمین نقدینگی هدفمند از طریق ابزارهای اعتباری میان مدت هدف گذاری شده یا کاهش نرخ هدف RRR خواهد بود. با این وجود ، می توان نرخ بهره پایه را 10 واحد پایه کاهش داد تا از افت سرعت مورد انتظار در نیمه دوم سال کاسته شود.

بانک مرکزی روسیه

– نرخ پایه فعلی: 4.25٪
– پیش بینی بلومبرگ برای پایان سال 2021: + 4

بعد از سقوط روبل در تسریع تورم با سرعت غیر منتظره ، بانک مرکزی روسیه از چرخه کاهش در ماه سپتامبر فاصله گرفت. این مسئله در روسیه ، جایی که درآمد کاهش یافته است ، به یک مشکل سیاسی تبدیل شده است. ارزش آن بالاتر از هدف تورم 4 درصدی در ماه نوامبر بود و به گفته الویرا نبیولین ، فرماندار ، اقدامات دولت برای کاهش قیمت کالاها تأثیر چندانی نخواهد داشت.

طبق گفته بلومبرگ ، بانک مرکزی روکا با توجه به سرعت گرفتن تورم ، نرخ بهره را ثابت نگه می دارد ، که ممکن است به این زودی به نظر نمی رسد. بانکداران مرکزی قبل از اینکه دوباره به چشم اندازهای خود اعتماد کنند ، حداقل برای چند ماه به داده ها نیاز دارند. مهارها احتمالاً در نتیجه تقاضای ضعیف غرق می شوند و امسال به جای سفتی زودرس ، دور جدیدی از شل شدن پیش بینی می شود.

از کشورهای اروپای مرکزی و شرقی:

بانک مرکزی لهستان

– نرخ پایه فعلی: 0.1
– پیش بینی رسانه برای پایان سال 2021: + 0.1

لهستان احتمالاً نرخ بهره اصلی خود را در پایین ترین سطح رکورد فعلی حفظ خواهد کرد ، زیرا تخفیف کمی همچنان به عنوان ابزار ارجح برای حمایت از اقتصاد به جای نرخ های منفی باقی خواهد ماند. بین ماه های مارس و مه ، بانک نرخ بهره اصلی را 140 واحد پایه کاهش داد و برای کمک به تأمین مالی برنامه های شرکتی ، خرید نامحدود اوراق قرضه تضمینی دولت را آغاز کرد. و اگرچه اقتصاد در سه ماهه سوم بهبود یافت ، سال گذشته هنوز هم ممکن است بدترین وضعیت از زمان سقوط کمونیسم برای آن باشد.

بانک ملی چک

– نرخ پایه فعلی: 0.25٪
– پیش بینی رسانه ها برای پایان سال 2021: + 0.25 +

پیش بینی CNB برای امسال افزایش سه برابری نرخ بهره را از سه ماهه دوم فرض می کند. با این حال ، فرماندار جیری روسنوک اشاره کرد که احتمالاً اقدامات سخت افزاری بعداً آغاز خواهد شد.

طبق گفته این بانک ، تأثیر کامل شیوع ویروس کرونا که یکی از بدترین موارد در اروپا در جمهوری چک است ، با اتمام برنامه های محافظت از محل کار و شرکت مشخص خواهد شد. چشم انداز سیاست های پولی با کاهش مالیات بر درآمد ، که می تواند تورم را تسریع کند ، پیچیده است. هنگام بهبود اقتصاد ، CNB مایل است این مسئله را تحت کنترل داشته باشد. روسنوک در دسامبر گفت ، نیاز به در نظر گرفتن برخی از افزایش تدریجی نرخ بهره به سطح نرمال در آینده کمی افزایش یافته است. از طرف دیگر ، خطرات ضد تورمی نیز قابل توجه است.

منبع: بلومبرگ

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *