با کمال تعجب ، بورس اوراق بهادار نیویورک سهام مخابرات چین را مستثنی نخواهد کرد

[ad_1]

بورس اوراق بهادار نیویورک (NYSE) با کمال تعجب از تصمیم برای کنار گذاشتن سهام سه شرکت ارتباط از راه دور چینی (China Mobile ، China Telecom و China Unicom) از معاملات خارج شد. این چرخش فقط چهار روز پس از آن صورت گرفت که بورس گفت سهام را حذف می کند تا مطابق با مصوبه ایالات متحده مبنی بر منع سرمایه گذاری در شرکت های تحت مالکیت یا کنترل ارتش چین باشد. اکنون این تغییر را با “مشورت با تنظیم کنندگان مربوطه” توجیه کرده است.

در ماه نوامبر ، ترامپ دستور منع سرمایه گذاری در شرکت های تجاری عمومی را صادر کرد که دولت آمریکا می گوید یا ارتش چین هستند یا شرکتی که ارتش بر آن کنترل دارد. در مجموع 31 شرکت چینی شرکت می کنند.

جفری هالی ، تحلیلگر BBC از OANDA ، گفت: “من گمان می كنم كه NYSE نمی خواست این شركت ها را از معاملات خارج كند. در حال تفسیر این آیین نامه است.” وی افزود: “این تفسیر به وضوح تغییر کرده و NYSE به سرعت مسیر خود را تغییر داده است.”

این سه شرکت بزرگترین شرکتهای مخابراتی در چین هستند و سهام آنها مدتهاست در هنگ کنگ و ایالات متحده معامله می شود. بورس اوراق بهادار نیویورک در ابتدا می خواست سهام این هفته یا هفته آینده را از معاملات خارج کند.

این نفر دوم ، که NYSE نشان داد ، برای سرمایه گذاران ناخوشایند بود. روز دوشنبه ، آنها سهام این شرکت های مخابراتی را فروختند و شرط بستند که کدام شرکت های چینی می توانند بعدی باشند. سهام ، China Telecom و China Unicom هنگ کنگ امروز در هنگ کنگ بیش از 7 درصد رشد کردند. و تولیدکننده روغن CNOOC چینی که به دلیل روابط نظامی چین در لیست پنتاگون نیز قرار دارد ، روز دوشنبه برخی از ضررهای خود را از بین برد.

جکسون وونگ ، مدیر مدیریت دارایی Amber Hill Capital در هنگ کنگ ، گفت: تغییر در نظر NYSE “کاملاً غیرمنتظره بود.” “برخی از وجوه مورد نیاز برای حذف این سهام اکنون باید پس گرفته شوند. برخی از سرمایه گذاران همچنین در سناریوی قیمت شروع به انعکاس می کنند که تصمیم برای لغو حذف لیست ممکن است آغاز کاهش تنش ها بین چین و ایالات متحده باشد. “

لی ، رئیس تحقیقات ارتباطات از راه دور در جفریز در هنگ کنگ گفت: “این عجیب ترین دنباله حوادثی است که در طول این دوران تحلیلی در ایالات متحده شاهد بوده ایم.”

NYSE مورد انتقاد برخی ناظران بازار برای حل اوضاع قرار گرفته است. تراویس لوندی ، پیشکسوت بازارهای آسیا و تحلیلگر مستقلی که پست خود را روی پلتفرم Smartkarma منتشر کرد ، در توئیتی گفت که تغییر 180 درجه نشانگر “بی کفایتی” و “ضعف اداره” بورس توسط وزارت دارایی است.

در حالی که با توجه به حجم معاملات سهام آنها در هنگ کنگ احتمالاً تأثیر این شرکت و دو شریک آن کم بود ، اما با حذف تنش بین قدرتهای بزرگ ، طرح حذف آنها نگرانی هایی را در مورد تحریم های چین و ایالات متحده ایجاد کرد.

عدم اطمینان از چرایی تغییر مسیر NYSE باعث شده است که سرمایه گذاران گمانه زنی کنند که آیا این صرفاً نتیجه سو of تعبیر اولیه تنظیم مقررات بازار سهام است یا موضوعات مفاهیم ژئوپلیتیک گسترده تری. سهم شرکت های چینی و آمریکایی بسیار زیاد است. افراد سابق بیش از دو دهه است که برای جذب سرمایه و اعتبار بین المللی به بازار سهام ایالات متحده روی آورده اند و حداقل 144 میلیارد دلار از سرمایه گذاران جذب کرده اند. شرکت های آمریکایی همچنین می خواهند رویکرد خود را نسبت به اقتصاد عظیم چین و به ویژه بانک های وال استریت که سال گذشته تعداد زیادی شغل در این کشور به آنها تعلق گرفت ، حفظ کنند.

به گفته رئیس جمهور آمریکا ، این تحولات گیج کننده در هفته های اخیر در دولت ترامپ اتفاق افتاده است ، دولت که مدتهاست سعی در مبارزه با شیوه های ناعادلانه تجارت چین دارد. ترامپ تعرفه هایی را بر واردات از چین وضع کرد و یک کمپین تهاجمی را علیه شرکت های فن آوری چینی مانند Huawei Technologies آغاز کرد. اما اکنون جو بایدن باید وارد کاخ سفید شود و چین در تلاش است تا از تشدید اختلافات با واشنگتن جلوگیری کند.

اورویل شل ، مدیر مرکز روابط آمریکا و چین در جامعه آسیا گفت: “دولت ترامپ در حال ترک است.” “این یک علامت سوال بزرگ در مورد همه مواردی که در دوره ریاست جمهوری ترامپ دستور داده شده است ایجاد می کند.”

این واقعیت که سهام برخی از شرکت های چینی نیز در ایالات متحده معامله می شود ، به بخشی از اختلافات تجاری بین واشنگتن و پکن تبدیل شده است. رئیس جمهور ترامپ علاوه بر تلاش برای جلوگیری از تجارت برخی از شرکت های چینی در ایالات متحده ، شرکت های چینی TikTok ، Huawei و Tencent را نیز تحت فشار قرار داده است. منظور او امنیت ملی بود. چین با ارائه لیست سیاه خود از شرکت های آمریکایی به آن پاسخ داد.

شرکت های چینی فاقد روابط نظامی همچنین پس از امضای قانون قانونی ترامپ در ماه گذشته با حمایت هر دو حزب سیاسی ، به طور بالقوه در معرض خطر قرار دارند که بر اساس آن ، در صورت عدم نظارت ممیزان مالی ایالات متحده ، شرکت های چینی می توانند از بورس های سهام آمریکا حذف شوند.

پیش بینی ممکن است اکنون تا حد زیادی به توسعه روابط ایالات متحده و چین بستگی داشته باشد ، وقتی رئیس جمهور منتخب بایدن در این ماه وارد کاخ سفید می شود. در حالی که شی جین پینگ ، رئیس جمهور چین در پیام تبریک خود به بایدن اظهار امیدواری كرد كه “اختلافات را مدیریت كند” و تمركز خود را بر روی همکاری بین دو اقتصاد بزرگ جهان قرار دهد ، تعداد کمی انتظار دارند که در آینده نزدیک تنش ها کاهش یابد.

جورج مگنوس ، محقق مرکز دانشگاه آکسفورد در چین ، گفت: “ما نمی دانیم که دولت بایدن چگونه دولت ترامپ را تحویل می گیرد.” وی افزود ، اما اگر شرایط در ایالات متحده بهبود نیابد ، قطعاً هزینه آن هزینه چین خواهد شد.

منبع: CTK ، بلومبرگ[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *