بایدن دستور داد كه ایالات متحده به توافق نامه آب و هوای پاریس بازگردد

[ad_1]

جو بایدن ، رئیس جمهور جدید ایالات متحده ، تنها چند ساعت پس از روی کار آمدن ، به ایالات متحده دستور داده است که به توافقنامه آب و هوایی پاریس 2015 برگردد.دونالد ترامپ ، رئیس جمهور پیشین آمریکا ، که از نظر اقتصادی بی فایده بود ، ایالات متحده را ترک کرد. در طی روز نخست ریاست جمهوری ، بایدن تصمیمات دیگری با هدف تغییر دادن برخی از مراحل اصلی دولت قبلی گرفت. به عنوان مثال ، وی دستور بازگشت به سازمان بهداشت جهانی (WHO) را صادر کرد ، ممنوعیت مسافرت مسافران از تعدادی از کشورهای عمدتا مسلمان را لغو کرد ، ساخت دیوار در مرز با مکزیک را متوقف کرد ، یا مجوزهای خط لوله بحث برانگیز Keystone XL را لغو کرد .

بایدن در دفتر بیضی کاخ سفید گفت: “ما با تغییر آب و هوا به روشی مبارزه خواهیم کرد که هنوز با آن مبارزه نکرده ایم.” بازگشت فوری به توافق نامه پاریس یکی از وعده های اصلی انتخاباتی رئیس جمهور جدید بود که مبارزه با تغییر اقلیم را یکی از اهداف اصلی دولت جدید خود قرار داده است. از طرف دیگر ، ترامپ طرفدار استفاده از سوخت های فسیلی بود و معتقد بود که توافقنامه پاریس شرایط نامطلوبی را برای ایالات متحده در مقایسه با سایر قدرت های بزرگ تعیین می کند و به اقتصاد آمریکا آسیب می رساند. طبق گزارش AP ، 30 روز طول می کشد تا ایالات متحده رسماً به این توافق نامه بپیوندد.

بایدن با دستورات خود فروش امتیازات گاز و نفت در پناهگاه ملی حیات وحش قطب شمال در آلاسکا را نیز متوقف کرد و مجوز ساخت خط لوله Keystone XL را پس گرفت. وی همچنین الزامات جدیدی را برای آژانس های فدرال معرفی کرد که اکنون باید تأثیر تصمیمات آنها را بر تغییرات آب و هوایی ارزیابی کنند.

اولین گام های بایدن در سیاست مهاجرتی گسترده بود ، که طبق گزارش AP ، چرخش 180 درجه ای از سلف او بود. پیش از این ، رئیس جمهور جدید از پیش نویس قانون جدید مهاجرت رونمایی کرده بود که با آن می توان سریعتر تابعیت آمریکا را تأمین کرد و می تواند برای 11 میلیون نفر سودمند باشد.

با یک سری تصمیمات اجرایی ، ممنوعیت سفر برخی از کشورهای غالباً مسلمان به ایالات متحده را لغو کرد ، ساخت دیوار در مرز با مکزیک را متوقف کرد و طرحی را برای حذف ساکنان غیر مجاز از سرشماری لغو کرد.

وی همچنین به کابینه خود دستور داد تا برای حفظ برنامه مهاجرتی DACA که از جوانانی که از کودکی بدون داشتن اسناد لازم برای اخراج از کشور وارد کشور می شوند ، محافظت کند ، تلاش کند. ترامپ از سال 2017 برای حذف وی تلاش می کند.

رئیس جمهور همچنین برای مقابله با بیماری همه گیر کویدو -19 اقدامات زیادی را انجام داده است. وی دستور پوشیدن اجباری حجاب و رعایت فاصله توصیه شده در تمام ساختمانهای فدرال ، در تمام مناطق متعلق به دولت فدرال و همچنین همه کارمندان دولت فدرال را صادر کرد. تحت رهبری وی ، ایالات متحده باید پس از اتهام سازمان تاخیر در واکنش در اوایل انتشار ویروس کرونا و وابستگی بیش از حد به چین ، به سازمان جهانی بهداشت که سال گذشته ترامپ این کشور را هدایت کرد ، بازگردد.

بایدن همچنین از مقامات بهداشتی خواست تا ممنوعیت اخراج افرادی را که به دلیل بحران اقتصادی ناشی از ویروس کرونا ، قادر به پرداخت اجاره یا پرداخت وام های خود نیستند ، تمدید کند. وی سپس از وزارت آموزش و پرورش می خواهد كه دانش آموزان را مجبور به پرداخت بدهی های خود نكند.

در همان زمان ، رئیس دولت جدید معمولاً به آژانس های فدرال دستور می دهد تا دیگر تصمیم گیری را متوقف کنند ، در حالی که دولت وی وقت دارد تا آیین نامه پیشنهادی را بررسی کند.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *