اطلاعات نادرست درباره COVID-19 ، مسیر حرکت و جهانی شدن آن

[ad_1]

کوزوو یکی از کشورهایی است که مناسب ترین زمینه را برای انتشار اطلاعات غلط دارد ، در حالی که اقدامات نهادی کافی برای مبارزه با اطلاعات نادرست وجود ندارد و بخشی از جامعه هنوز توانایی ارزیابی همیشه محتوای رسانه ای را ندارند.

در طی این دوره همه گیری ، اطلاعات غلط همراه با ویروس ، حتی گاهی سریعتر از خود ویروس ، گسترش می یابد. هشدار برای مراقبت از اطلاعات غلط ، فراخوانی است که بیش از همه باید تکرار شود ، زیرا گسترش آنها حتی پس از تقریباً 8 ماه کار با COVID-19 ادامه دارد و هیچ دلیلی وجود ندارد که باور داشته باشیم گسترش آنها ادامه نخواهد یافت.

در این دوره ، شدت اطلاعات غلط متغیر است. در آغاز انفجار اطلاعات نادرست اتفاق افتاد ، زیرا مردم علاقه زیادی داشتند تا آنجا که ممکن است در مورد غریبه مطلع شوند و اطلاعات زیادی را در مورد اینکه COVID-19 چیست ، از کجا ناشی می شود ، چه کسی بیشتر در معرض خطر است ، گسترش دهد. اقدامات حفاظتی است ، و در مورد همان موارد نادرست در حال گسترش است. وی سپس به اطلاعات غلطی پرداخت که چه کسی و به چه دلیلی این کار را انجام داده و نظریه های مختلف توطئه ای را ایجاد کرده است که در چنین شرایطی از عدم اطمینان زمانی وجود دارد که جامعه به دنبال درک چیزی است که در حال رخ دادن است و با پرسش هایی احاطه شده است. نظریه های توطئه در مورد منبع ویروس ، در مورد جنگ ملتهای قدرتمند و اینکه همه اینها به طور عمدی انجام شده است ، در مورد این نظریه که بیل گیتس ویروس را برای قرار دادن افراد در ریز تراشه و غیره ابداع کرده است.

در تمام این مدت ، که شامل دوره مارس-مه است ، شدت اطلاعات نادرست زیاد بود. آنها بر ترس و وحشت متمرکز شدند ، و این باعث شد که آنها جامعه را تحت تأثیر قرار دهند. با بهبود اوضاع در کوزوو ، تعداد مبتلایان کاهش یافته و اقدامات انجام شده توسط دولت تسهیل شده است ، علاقه شهروندان به COVID-19 کاهش یافته است ، که بر میزان اطلاعات غلط تأثیر گذاشته است ، که باید کمتر باشد.

با این حال ، در اواخر ژوئن و تابستان ، هنگامی که شیوع ویروس رخ داد ، با صدها مرگ آلوده و دو رقمی ، علاقه شهروندان به COVID-19 همراه با گسترش اطلاعات نادرست افزایش یافت. هنوز اطلاعات غلطی وجود داشت که به ترس دامن می زد تا جایی که بخشی از جامعه که هنوز اعتقادی به وجود ویروس ندارند این باور غلط را تقویت می کند. این تأثیر بسیار منفی بر روی آنها گذاشت ، زیرا با عدم اعتقاد به ویروس ، حتی بیشتر در معرض خطر آلوده شدن و شیوع بیشتر آن قرار داشتند. به این ترتیب آنها سلامتی خود و دیگران را در معرض خطر قرار می دهند.

مشخصه اطلاعات غلطی که در این دوره همه گیر در حال گسترش است ، جهانی شدن آنهاست. به این ترتیب اطلاعات نادرست تولید شده در کشورها و زبان های مختلف به گوشه و کنار دنیا می رسد. در این زمینه ، اطلاعات غلط مختلف ترجمه شده به زبان آلبانیایی از زبانهای دیگر در کوزوو در حال گسترش بود. علاوه بر این جهانی سازی اطلاعات غلط ، اطلاعات غلط محلی نیز وجود داشت ، مانند استفاده از سیر توسط Rahovec و غیره.

سازمان بهداشت جهانی با شناخت تأثیرات و خطرات اطلاعات غلط ، چند روز پیش از کشورها خواست اقدامات قاطع تری برای جلوگیری از گسترش اطلاعات نادرست انجام دهند.

اگر به کشور خود نگاه کنیم ، می بینیم که کوزوو یکی از کشورهایی است که مناسب ترین زمینه را برای انتشار اطلاعات غلط دارد – تا زمانی که اقدامات نهادی کافی برای مبارزه با اطلاعات نادرست وجود نداشته باشد و بخشی از جامعه همچنان توانایی لازم برای داشتن اطلاعات را نداشته باشد. قضاوت انتقادی درباره محتوای رسانه ای.

در این وضعیت عدم اطمینان ، هنگامی که شهروندان هنوز نمی دانند در مورد COVID-19 چه فکری کنند ، نمی دانند چه باید بکنند و بعضی از آنها مانند جعلی بودن ویروس عمل می کنند ، اطلاعات نادرست در تعمیق سردرگمی در جامعه مثر خواهد بود.

این نظر در چارچوب پروژه “ارتقا Education آموزش رسانه ها و تقویت روزنامه نگاری مستقل در بالکان غربی” نوشته شده است که توسط وزارت امور خارجه انگلستان از طریق سفارت انگلیس در پریشتینا تأمین می شود.

چاپ دوستانه ، PDF و ایمیل

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *